بهرام راد

زندگی نامه

بهرام راد  در خانواده ای متوسط سنتی و تقریبا مذهبی با چهار فرزند در تهران خیابان شاپور به دنیا آمد. او بچه سوم خانواده و با تنها خواهر خود دوقلو هست. دوران کودکی و نوجوانی خود را در خیابان عباس آباد تهران سپری کرد. پس از پایان دبستان و با آغاز مقطع راهنمایی با همت و تلاش برادر بزرگتر خود و به دور از چشم پدر خانواده به دلیل مخالفت، همزمان شروع به فراگیری موسیقی کلاسیک با ساز فلوت کلیددار نزد آقای مجید سینکی نمود.

 

پس از گذراندن چند سال از آموزش ساز فلوت و کسب تجربه در زمینه نوازندگی و شرکت در جشنواره های مختلف از جمله جشنواره موسیقی جوان و فجر در سال های 1376 ، 1377 … و کسب امتیازات مختلف ، با قدم گذاشتن به دوران نوجوانی با تمام محدودیت ها و مشکلاتی که در آن زمان در رابطه با آموزش موسیقی در جامعه ایران وجود داشت و همچنین مخالفت های پدر خود ، شروع به آموزش ساز گیتار کلاسیک نزد خانم حاج کریمی و سپس آقای مسعود زاهدی نمود .

 

تقریبا در همان دوران و در اوج نوجوانی و جوانی با دنیایی از آرزوهای بزرگ و کوچک آموزش و تعلیم سلفژ و آواز کلاسیک را نیز زیر نظر آقای قره باغی در کاخ نیاوران آغاز کرد و بعد از اتمام این دوره ها ، یک دوره آموزش کامل خوانندگی و آواز پاپ را نزد آقای حمید پناهیان به اتمام رسانید .

همزمان با اتمام تحصیلات خود در مقطع هنرستان و رشته نقشه کشی ساختمان اولین کنسرت خود را با عنوان همنوازی فلوت و گیتار در پاییز سال 1379 و درسالن رودکی به اتفاق دوست خود آقای دکتر رضا کاغذ کنانی به روی صحنه برد که فعالیت حرفه ای خود را در موسیقی از آن زمان آغاز نمود و این دوستی و همکاری در همنوازی تا حدود هفده سال بعد نیز ادامه دار بود .

پس از اجرای موفق آن برنامه بهرام راد با تاسیس چندین گروه موسیقی با نام های مختلف از جمله گروه سایه روشن و … به اجرای برنامه های مختلف در سالن ها و همایش های مختلف از جمله همایش های انجمن کاربرد موسیقی در سلامت جسم و روان و هم چنین دفتر فرهنگی های کشورهای مختلف از جمله آلمان و اتریش پرداخت .

او از کسانی بود که اولین تِریو بادی شامل فلوت ، کلارینت و فاگوت را با عنوان آشتی موسیقی با سایر هنرها در بعد از انقلاب با نوازندگی خانم امین زاده (کلارینت)و آقای مرشدیان (فاگوت) و خودش در نگارخانه ها و  سالن های نقاشی در افتتاحیه ویا اختتامیه  آنها به روی صحنه برد .

در کنار این فعالیت‌ها همچنین مشغول آموزش موسیقی به جوانان و نوجوانان گردید و از اولین گروهی بودند که بعد از  انقلاب آموزش موسیقی به صورت علمی را در آموزش گاه های موسیقی که تازه مجوز آنها از طرف ارشاد صادر شده بود ، شروع به تدریس کردند .

او همچنین در ضبط چندین اثر به عنوان نوازنده نیزهمکاری داشته که از جمله می‌توان به موسیقی فیلم گاوخونی به کارگردانی بهروز افخمی و آهنگسازی کیوان هنرمند اشاره کرد .

با پیگیری های مستمر و شرکت در دوره ها ، مستر کلاس ها و کلاس‌های مختلف موسیقی از جمله هارمونی ، آهنگسازی و دیکته موسیقی نزد استادان مختلف از جمله آقایان نادرابراهیمی ، شاهین فرهت و … کم کم تنظیم و ساخت موزیک را آغاز کرد . که در نهایت این تجربه‌ها شروع آغاز فصل جدیدی در زندگی هنری او شد و همکاری وی با تلویزیون به عنوان آهنگساز و نوازنده را رقم زد ، که از جمله این فعالیت‌ها میتوان به موسیقی متن فیلم مستند قایقی خواهم ساخت و یا کارتون و انیمیشن هوهو خان و …. اشاره کرد .

با گذراندن یک دوره صدابردای از خانه موسیقی و کسب تجربه در این زمینه به عنوان صدابردار فعالیت‌های خود را در زمینه ضبط و میکس و مسترموسیقی نیز آغاز کرد و در نهایت یک استودیو شخصی برای ضبط کارهای خود در تهران را راه اندازی کرد . وی همچنین دارای مدرک درجه یک از خانه موسیقی ایران است .

او به خاطر علاقه و دغدغه خویش به مسائل اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی جامعه و مردم خود با یک ترانه از سعید سلطان پور به نام “غزل زمانه ” با آهنگسازی و تنظیم خود جهت اخذ مجوز و ضبط به تلویزیون ارائه شد که با مشکلات جدی و زیادی روبرو گردید که در نهایت باعث قطع همکاری وی با آن سازمان شد .

او همچنین در زمینه ویرایش و نت نویسی کتاب‌ها موسیقی نیز فعالیت‌های زیادی را انجام داده است که از جمله ی این  فعالیت‌ها می‌توان به نت نویسی کتاب قطعاتی نو برای گیتار کلاسیک از مسعود زاهدی و یا نت نویسی قطعات دکتر شریفیان بر روی اشعار حافظ و … اشاره نمود .